top of page

WYPRAWA KONNA ŚLADAMI TRACKIEGO ZŁOTA I WARSZTATY KOMUNIKACJI Z KOŃMI

Dzikie trasy konne, domowe tradycyjne jedzenie, małe domy gościnne i rodzinne przytulne hotele. Historia i folklor autentycznej, niekomercyjnej Bułgarii. Rajd konny leśnymi ostępami i górskimi szlakami, pamiętającymi narodziny powstania kwietniowego oraz miejsce, w którym odkryto przedchrześcijański Złoty Skarb Traków - ludu zamieszkującego te tereny przed wiekami. Spokojne i doświadczone konie, z którymi będziemy mieli okazję pracować podczas warsztatów komunikacji i budowania partnerstwa z koniem 😎

Podróż rozpoczynamy w małej i ukrytej w górach wiosce niedaleko Sofii - stolicy Bułgarii. To rodzinna farma i ranczo z ponad 20-letnim doświadczeniem w treningu koni, rehabilitacji koni i ośrodek jeździecki oferujący niebanalne rajdy.

Na początku „bułgarskiej przygody” nasi przewodnicy przeprowadzą dla nas unikalne warsztaty „Jak budować partnerstwo z końmi”. Zapewnią nam one wyjątkowe doświadczenia z końmi i inne spojrzenie na relacje człowiek-koń. Każdy będzie ćwiczył z koniem przydzielonym mu na czas rajdu. Podczas właściwego rajdu konnego będziemy odkrywać Bułgarię - przejeżdżając przez małe historyczne wioski dowiemy się dużo o historii Bułgarii, zwłaszcza o powstaniu kwietniowym w XIX wieku, jej kulturze i tradycjach. Poznamy również historię starożytną w mieście Panagyurishte, gdzie zobaczymy słynny na całym świecie i unikalny Złoty skarb z poł. IV - III p.n.e. Spędzimy również dzień w pięknym miasteczku muzealnym ukrytym w górach - Koprivshica, perle bułgarskiej architektury renesansowej. Mieszkając w pensjonatach i hotelach rodzinnych będziemy mogli poznać Bułgarów - autentycznych, przyjaznych i skromnych. W tzw. międzyczasie będziemy cieszyć się wspólnymi wieczorami przy ognisku, prostym życiem na farmie i ranczo. Zrobimy domowy tradycyjny jogurt bułgarski oraz zatańczymy horo  - tradycyjny taniec bułgarski. Kto chętny na kolejną przygodę? 😉

 

Plan wyprawy

 

 

Dzień 1

Przylot do Sofii. Transfer do małej wioski położonej ok. godziny jazdy od stolicy Bułgarii, zakwaterowanie w pokojach wieloosobowych na terenie rancha. Obiad. Spotykamy się z zespołem Rancza i omawiamy program. Następnie udajemy się do stajni na spotkanie z końmi. Odbędzie się tam również wprowadzenie do warsztatów. Wieczorem kolacja i nocleg.

Dzień 2-3

Jeśli nigdy nie doświadczyłeś budowania partnerstwa z koniem, będzie to dla Ciebie naprawdę wyjątkowe doświadczenie! Podczas zajęć praktycznych zagłębimy się w psychologię koni, ich potrzeby emocjonalne i naturę. Każdy będzie miał okazję pracować z koniem przydzielonym mu na czas rajdu.

Po obiedzie wyruszamy na kilkugodzinną przejażdżkę. Będziemy jeździć cichymi wiejskimi dróżkami, leśnymi duktami i przeprawiać się przez kilka strumieni. Wieczór spędzony przy ognisku i pysznym bułgarskim jedzeniu domowej roboty.

Dzień 4

Dziś wyruszymy już na szlak, który wiedzie do wsi Smolsko: poruszając się leśnymi traktami wyjedziemy na alpejskie łąki w wyższych partiach gór Wojnang (950 m). Przekroczymy kilka rzek i zróżnicowany teren, podczas którego będziemy mieli okazję przetestować zdobytą na warsztatach wiedzę. Część trasy jest zbyt trudna do przejechania i będziemy musieli zejść i prowadzić przez około 25-30 minut. W południe dotrzemy do oszałamiającej łąki Shindarska Polyana, gdzie odbędzie się popas. Popołudnie jest dość krótkie i już niedługo dotrzemy do naszego celu - wioski Smolsko, gdzie zostaniemy na noc ciesząc się spokojnym wieczorem i pyszną kuchnią bałkańską.

Dzień 5

Po śniadaniu znów wyruszamy na szlak, w tym dniu wjedziemy do lasu Ihtiman. W latach siedemdziesiątych XIX wieku wybuchła na tych terenach wojna partyzancka między Turkami (Imperium Osmańskie), którzy najechali Bułgarię, a miejscowymi. Górskie wioski, przez które będziemy przejeżdżać były przyczółkami bojowników o wolność, którzy przewodzili ruchowi oporu. Kontynuujemy podróż do miejscowości Panagyurishte. Zakwaterowanie w rodzinnym i zacisznym hotelu. Kolacja, nocleg.

Dzień 6

 

Dzień rozpoczyna się od wizyty w muzeum miasta Panagiurishte, gdzie będziemy mieli okazję podziwiać złoty skarb Traków. Znaleziony w latach 40-stych XX wieku stał się prawdziwą sensacją - datowany jest na przełom  IV i III wieku p.n.e., jego waga to ponad 6 kg złotego kruszcu! Po wizycie w muzeum wsiadamy na konie i jedziemy do miasta Koprivstica, które słynie z autentycznej bułgarskiej architektury. Popas po drodze. W mieście raz na pięć lat odbywa się krajowy festiwal muzyczny, którego głównym celem jest utrzymanie przy życiu tradycyjnej muzyki i tańców ludowych. Tutaj żegnamy się z naszymi końmi. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

Dzień 7

Ten dzień poświęcamy na zwiedzaniu miasta Koprivshtica, będzie również okazja do zakupu pamiątek. Transfer na rancho, skąd zaczynaliśmy naszą wyprawę. Kolacja pożegnalna z naszymi przewodnikami, będziemy mieli również okazję nauczyć się jednego z narodowych bułgarskich tańców ;)  

Dzień 8

Śniadanie, transfer na lotnisko, wylot do kraju.

 

CENA:                           1200 euro

 

CENA ZAWIERA:

 • Zakwaterowanie na rancho w pokojach wieloosobowych, w agroturystyce oraz hotelu na trasie rajdu.

 • Pełne wyżywienie - śniadania, obiadokolacje oraz prowiant na popasach. Lokalny alkohol w cenie :)

 • 5-dniowy rajd konny (wynajęcie konia z rzędem - wygodne siodła westernowe, małe sakwy).

 • 2-dniowe warsztaty budowania partnerstwa z koniem, obejmujące pracę z ziemi na rancho (pierwsze dwa dni).

 • Serwis rajdowy (transport bagaży samochodem, organizacja popasów po drodze, etc.).

 • Usługę miejscowego przewodnika. 

 • Opiekę polskiego lidera oraz instruktora jazdy konnej. 

 • Transfery wymienione w programie, w tym transfer z i na lotnisko.

 • Koszulka z logo EAT LIFE. 

 • Ubezpieczenie KL, NNW i Assistance.

 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

 

CENA NIE ZAWIERA:

 • Biletów lotniczych.

 • Wydatków natury osobistej.

bottom of page